11 maj 2008
10 maj 2008
Kupowanie
Nad czym należy się zastanowić przed kupnem chomika - 13 reguł:
1) Chomik jest zbyt mały, zbyt delikatny a jego ugryzienia są zdecydowanie niewystarczająco bolesne, aby nadawał się na "żywą zabawkę" dla dzieci, w wieku poniżej lat 9.
2) Zadaj sobie następnie pytanie czy dysponujesz dziennie conajmniej 1 do 2 godzin czasu, żeby się zająć chomikiem. Zastanów się też, czy jesteś w stanie podjąć się tego obowiązku przez najbliższe 2 - 3 lata.
3) Nigdy nie rób komuś z chomika, ani jakiegoś innego zwierzaka, prezentu. Zawsze najpierw zapytaj się przyszłego właściciela czy zechce przyjąć taki prezent. Schroniska dla zwierząt są przepełnione między innymi z powodu takich prezentów.
4) Chomik potrzebuje miejsca, gdzie w dzień może spokojnie spać a w nocy hałasować (chomiki są nocnymi markami).
5) Chomik musi mieć czystą klatkę, codziennie swierzy pokarm i wodę do picia - to wymaga trochę nakładu pracy.
6) Wprawdzie chomik nie musi być nieustannie głaskany, ale oswoi się tylko wtedy, gdy będziemy się nim codziennie zajmować.
7) Chomik wymaga w trakcie snu absolutnego spokoju - tylko wtedy osiągnie swoją przeciętną dlugość życia od 2 do 4 lat.
8) W czasie urlopu trzeba mu zapewnić opiekę. Chomik może zostać sam 3 do 4 dni pod warunkiem, że zapewni mu się swieżą wodę, zapas ziaren i niepsujących się warzyw. W zimie trzeba mu zapewnić ciepły a w lecie chłodny kącik. UWAGA!!! W książce o chomikach autorstwa Beaty Kisiel podane jest, że chomik może zostać sam 2 tygodnie, co jest absolutną bzdurą i jest równoznaczne ze śmiercią chomika.
9) Chomiki lubią się poruszać i dlatego należy im zapewnić codzienny 1 godzinny (albo i dluższy) wybieg poza klatką. W trakcie tego wybiegu chomik musi być obserwowany, gdyż inaczej może zniknąć na zawsze lub coś może mu się przydażyć.
10) Może się zdażyć, że w trakcie wybiegu chomik nadgryzie przewody elekryczne (uwaga niebezpieczeństwo dla chomika), ubranie czy też inne przedmioty.
11) Chomik powinien mieć jak najwiekszą klatkę, żeby móc się w niej swobodnie poruszać.
12) Jeżeli ktoś już ma jakies zwierzę (np. kota), musi zastanowić, czy może zapewnić chomikowi bezpieczeństwo.
13) Przed kupnem trzeba koniecznie ustalić, czy ktoś z rodziny nie ma alergii na szerść chomika (konieczne jest przeprowadzenie specjalnych testów alergologicznych).
Zakup
Najlepiej kupić chomika w sklepie zoologicznym, zwracając uwagę na czystość sklepu i pomieszczeń ze zwierzętam oraz wygląd wybranego chomika.Jak rozpoznać zdrowego chomika
lśniąca, sucha i niepozlepiana szerść;
sterczące uszy bez krost i strupów;
błyszczące, lekko wypukłe oczy;
nozdrza suche, bez śladów śluzu i wysięku;
brak ubytków w owłosieniu;
w okolicy odbytu szerść sucha, czysta i nieposklejana;
zwierze czujne, żywo reagujące na każdy gwałtowny ruch.
Transport
Najprostszym srodkiem transportu jest duże tekturowe pudełko z dziurkami wentylacyjnymi. W trakcie przewozu chomik będzie próbował za wszelka cenę wydostać się na wolność , więc pudełko trzeba mieć stale na uwadze. Chomik bez problemu jest w stanie wygryzć w nim dziurę. W sprzedaży występują też specjalne, niedrogie plastikowe transporterki z drzwiczkami (patrz zdjęcie poniżej), które są bardzo wygodne w użyciu, i chyba najlepiej ich właśnie używać. W trakcie transportu, nie należy brać chomika na ręce, bo może uciec (patrz: historia ucieczki chomika po zakupie).
Jeżeli razem z chomikiem kupujemy klatkę, możemy go w niej transportować. Klatkę należy czymś przykryć bez względu na porę roku, aby zmniejszyć strach chomika przed nowym otoczeniem. Pamiętaj, aby niezależnie od kształtu i formy środka transportu, na jego dnie umieścić sciółki i troszkę pożywienia. Zimą należy okryć pojemnik z chomikiem czymś ciepłym.
Oswajenie
Na czym polega przyzwyczajanie:
Chomik musi się przyzwyczaić do zapachu ludzkiej ręki. Dlatego duża rolę w oswajaniu chomika odgrywa zapach rak. Są zapachy, których chomiki nie lubią, jak np niektórych kosmetyków, kremów do rąk, wód toaletowych, perfum, itp. Najbardziej przeszkadza chomikowi zapach innego zwierzęcia. Gdy przynosimy jedzenie, w jego świadomości powstaje kombinacja - zapach pokarmu i obcego zwierzęcia - co znaczy, że pojawił się intruz, który chciałby sprytnie go "podejść". Chomik może być wtedy agresywny. Nie zapominajmy też zawsze umyć rąk przed kontaktem z chomikiem . Choć młode chomiki od początku są przyzwyczajone do zapachu ludzi, którzy opiekują się nimi i ich matką, mimo to trzeba się mieć na baczności. Ich zęby są jak szpileczki - szczególnie jeżeli się je przestraszy lub nieoczekiwanie wezmie do ręki. Na początku przy oczyszczaniu klatki mogą być pomocne stare skórzane rękawice.
Jak przyzwyczaić do ręki:
Najlepiej zacząć go przyzwyczajać chomika do siebie wieczorem, kiedy jest wyspany i w dobrej formie (patrz też historia oswajania chomika Teddy). Należy to czynić stale o tej samej porze, wtedy chomik przyzwyczai się najszybciej. Zaczynamy od tego, ze podajemy mu jakiś przysmak (np kawalek orzecha włoskiego lub jabłka). Kiedy chomik zabierze się do jedzenia, wciaż trzymamy przysmak miedzy palcami. Po kilku razach możemy w trakcie jedzenia, pogłaskać bardzo delikatnie palcami drugiej reki chomika po bokach.Jeżeli chomik się juz przyzwyczaił i nie ucieka, można spróbować go podnieść. Najlepiej zrobić to wtedy, gdy chomik sam wyjdzie z klatki. Najłatwiej to wykonać otaczając powoli i delikatnie chomika obydwoma dłońmi, tworząc z nich coś w rodzaju gniazda. W początkowym okresie lepiej nie podnosić chomika za wysoko, bo może się wyślignąć i spaść na twarde podloze, co w najgorszym wypadku może się zakonczyć złamaniem kregosłupa lub kończyn.Chomiki, które jescze nie są przyzwyczajone do ręki można podnosić w tekturowych pudełkach. Ważne jest aby przy owajaniu chomika nasze zachowanie było spokojne, bez gwałtownych ruchów i głośnych dˇwiękow. Należy też unikać wszelkiego rodzaju przemocy, jeżeli chomik nie ma ochoty na kontakt należy go zostawić w spokoju. Najłatwiej oswoić oczywiście jest najmłodsze chomiki.
Różnice w przyzywczajniu:
Osoby obce powinny szczególnie uważać, biorąc chomika na ręce. Miałam chomika, który był przyzwyczajony do mnie, ale gryzł, osoby mu nieznane. Duża ostrożność wymagane jest także w kontaktach z ciężarną lub karmiącą samicą Nie każdy chomik oswaja się szybko. Zwłaszcza dorosłe chomiki, nabyte " z drugiej reki " często mają już nieprzyjemne doświadczenia z ludzmi. Potrzebna jest wtedy większa cierpliwość i wyrozumiałość. Spokojne zwierzęta szybciej się oswajają niż pełne temperamentu. Utrzymuje się opinia, że nie sposób oswoić dorosłego chomika i z tego powodu rzadko kto takie zwierzęta kupuje. Skazane sa tym samym na smutny żywot w sklepie. Opinia ta jest oczywiście krzywdząca dla chomików. Bez wzgledu na wiek można je oswoić pod warunkiem, że postepuje się z nimi właściwie. Przy starszych osobnikach należy zachować jeszcze więcej uwagi, ostrożności i cierpliwości. Pamiętaj: Chomik to zwierzak, któremu bardzo łatwo zrobić jakąś krzywdę, toteż każde branie go na ręce musi odbywać się ze szczególną ostrożnością.
Rozmnarzanie
Jak odróżnić samicę od samca?
Samiec chomika syryjskiego i chinskiego ma po obu stronach odbytu wyraˇnie widoczne jąderka (widoczne na zdjęciu). Poza tym u samca odstęp miedzy otworami odbytowym i płciowo/moczowym na brzuchu jest znacznie większy niż u samicy. U chomików dżungarskich rozróżnienie płci jest trudniejsze. Samiec dżungarka ma między odbytem a otworem płciowym kilka sterczących włosków (zobacz też zdjęcia samca dżungarka w rubryce faq)- samica jest tam nieowłosiona. U samicy dżungarków można w bardzo dobrym świetle zaobserwować niebieskawe obramowanie wokół pochwy. Gruczoł zapachowy na brzuchu u samców dżungarka jest nieowłosiony i wydziela brunatną wydzielinę zabarwiając brzuch.Niewyszkolonym trudno jest odróżnić obydwie płci i dlatego łatwo można się stać hodowcą wbrew woli, jeżeli trzyma się chomiki parami.
Chomiki rozmnażają się bardzo szybko. Samice osiagają dojrzałość płciową w 5. lub 6. tygodniu życia. Ruja wystepuje w odstepach 5 do 6 dni . Ciąża u chomików syryjskich trwa 16-22 dni u karłowatych 19-22 dni. Przeciętny rzut u chomików syryjskich to 6 do 12 młodych, natomiast u chomików karłowatych 5 do 6. Młode po 3 tyg. osiągają samodzielność. W tym układzie para chomikow może w ciągu roku doczekać się wielotysięcznego potomstwa.Przed rozpoczęciem hodowli chomików trzeba przede wszystkim zatroszczyć się o to co zrobić z dorosłym potomstwem.
Ja sama stałam się opiekunką 3 chomików na raz, bo posłuchałam apelu ze schroniska dla zwierząt, do którego na raz trafiła setka chomików dżungarskich i wzięłam 2 dżungarki do siebie. Ta setka znalazła się tam, bo ktoś trzymał chomiki razem i w krótkim czasie dorobiły się one tak licznego potomstwa. U mnie każdy chomik mial własną klatkę i indywidualny czas wybiegu. Jeżeli decydujemy się na hodowle
Samice są gotowe do pokrycia co 5 do 6 dni. Jeżeli nie są w rui, to gryzą poprostu samca. W takim wypadku, trzeba samca jak najszybciej usunąć z klatki. Najkorzystniej jest umieścić samicę w klatce samca. Wtedy samica będzie mniej agresywna. Najkorzystniejsza pora to wieczor, między 20 a 23 godz. Samiec rozpoznaje szybko po zapachu, czy samica jest w odpowiednim nastroju. Gdy poczuje gotowość samicy, zaczyna lizac ją po głowie i uszach i potrącać nosem. Gdy samica stanie z wygiętym grzbietem i podniesionym zadkiem samiec może się zabrać do dzieła. Kopulacja jest powtarzana kilkakrotnie. Po pewnym czasie samica ma dosyć i wtedy zaczyna być agresywna wobec samca wówczas koniecznie trzeba chomiki rozłączyć. Gdy kopulacja została uwienczona sukcesem, zachowanie samicy wkrótce się zmienia. Zaczyna chomikować więcej niż zwykle i zbierać materiał na gniazdo.
W trakcie ciąży należy samicy:
zapewnić materiał do budowy gniazda
obchodzić się z nią szczególnie uważnie i łagodnie
nie dopuszczać do niej żadnych obcych osób
zapewnić spokój i ciszę
podawać pokarm bogaty w witaminy i białko
na 2 dni przed porodem zmienić wysciołkę a potem zostawić zwierzę w zupełnym spokoju tylko podawać pokarm.
Poród
W czasie porodu należy nadal zostawić samicę w zupełnym spokoju i nie zaglądać do klatki. Jeżeli samica nie będzie miała spokoju może się zdażyć, ze zje młode. Kanibalizm może mieć rownież inne przyczyny: za dużo porodów (max 6 na jedną samicę) Za krótka przerwa pomiędzy porodami (minimum 6 tygodni). Niedobór białka w czasie ciąży lub za młoda samica. Także nieżywe i bardzo słabe młode zostają zjedzone.Czasami poród mimo objawów ciąży nie występuje albo ilość urodzonych młodych i objętość ciała samicy wskazują na to, że część młodych pozostała w macicy. Należy udać się jak najszybciej do weterynarza, żeby zrobił cesarskie cięcie. W przeciwnym wypadku płody zgniją w macicy i chomiczka umrze wskutek ogólnego zakażenia organizmu.
Wychowanie młodych
Codziennie wieczorem powinno się przeprowadzać kontrolę gniazda by ewentualnie usunąć nieżywe malenstwa, jeżeli zachodzi tego potrzeba. W żadnym wypadku nie robić tego w obecnośći samicy i nie ręką. Samicę wywabić smakołykiem, a usunięcie przeprowadzić jakimś przedmiotem pochodzącym z klatki np. kawałkiem czystego , wygotowanego i osuszonego, patyka, służącego chomikom do zabawy. Malenstwa są gołe i slepe i całkowicie zdane na opiekę matki, która je karmi, myje i zanosi z powrotem do gniazda, jeżeli wypadną. Po 5 dniach młode zaczynają jeść pokarm inny niż mleko matki, i pokrywają się lekkim puszkiem. Po 10 dniach otwierają im się oczy. Po 14 dniach podejmują pierwsze wyprawy poza gniazdo. Po 21 dniach mlode stają się całkowicie samodzielne. W tym okresie trzeba szczególnie dobrze zabezpieczyć klatkę przed ucieczką młodych chomików. Odległość między prętami klatki nie powinna wynosić więcej niż 0,5 cm, a wszelkie szpary miedzy dzwiczkami i w rogach klatki należy uszczelnić dodatkowo drutem Nie należy ich jednak za wcześnie oddzielać od matki bo mogą zachorować na chorobę mokrego ogona. Najwcześniej w wieku 6 tyg. można je oddać nowym opiekunom.
Samiec chomika syryjskiego i chinskiego ma po obu stronach odbytu wyraˇnie widoczne jąderka (widoczne na zdjęciu). Poza tym u samca odstęp miedzy otworami odbytowym i płciowo/moczowym na brzuchu jest znacznie większy niż u samicy. U chomików dżungarskich rozróżnienie płci jest trudniejsze. Samiec dżungarka ma między odbytem a otworem płciowym kilka sterczących włosków (zobacz też zdjęcia samca dżungarka w rubryce faq)- samica jest tam nieowłosiona. U samicy dżungarków można w bardzo dobrym świetle zaobserwować niebieskawe obramowanie wokół pochwy. Gruczoł zapachowy na brzuchu u samców dżungarka jest nieowłosiony i wydziela brunatną wydzielinę zabarwiając brzuch.Niewyszkolonym trudno jest odróżnić obydwie płci i dlatego łatwo można się stać hodowcą wbrew woli, jeżeli trzyma się chomiki parami.
Chomiki rozmnażają się bardzo szybko. Samice osiagają dojrzałość płciową w 5. lub 6. tygodniu życia. Ruja wystepuje w odstepach 5 do 6 dni . Ciąża u chomików syryjskich trwa 16-22 dni u karłowatych 19-22 dni. Przeciętny rzut u chomików syryjskich to 6 do 12 młodych, natomiast u chomików karłowatych 5 do 6. Młode po 3 tyg. osiągają samodzielność. W tym układzie para chomikow może w ciągu roku doczekać się wielotysięcznego potomstwa.Przed rozpoczęciem hodowli chomików trzeba przede wszystkim zatroszczyć się o to co zrobić z dorosłym potomstwem.
Ja sama stałam się opiekunką 3 chomików na raz, bo posłuchałam apelu ze schroniska dla zwierząt, do którego na raz trafiła setka chomików dżungarskich i wzięłam 2 dżungarki do siebie. Ta setka znalazła się tam, bo ktoś trzymał chomiki razem i w krótkim czasie dorobiły się one tak licznego potomstwa. U mnie każdy chomik mial własną klatkę i indywidualny czas wybiegu. Jeżeli decydujemy się na hodowle
Samice są gotowe do pokrycia co 5 do 6 dni. Jeżeli nie są w rui, to gryzą poprostu samca. W takim wypadku, trzeba samca jak najszybciej usunąć z klatki. Najkorzystniej jest umieścić samicę w klatce samca. Wtedy samica będzie mniej agresywna. Najkorzystniejsza pora to wieczor, między 20 a 23 godz. Samiec rozpoznaje szybko po zapachu, czy samica jest w odpowiednim nastroju. Gdy poczuje gotowość samicy, zaczyna lizac ją po głowie i uszach i potrącać nosem. Gdy samica stanie z wygiętym grzbietem i podniesionym zadkiem samiec może się zabrać do dzieła. Kopulacja jest powtarzana kilkakrotnie. Po pewnym czasie samica ma dosyć i wtedy zaczyna być agresywna wobec samca wówczas koniecznie trzeba chomiki rozłączyć. Gdy kopulacja została uwienczona sukcesem, zachowanie samicy wkrótce się zmienia. Zaczyna chomikować więcej niż zwykle i zbierać materiał na gniazdo.
W trakcie ciąży należy samicy:
zapewnić materiał do budowy gniazda
obchodzić się z nią szczególnie uważnie i łagodnie
nie dopuszczać do niej żadnych obcych osób
zapewnić spokój i ciszę
podawać pokarm bogaty w witaminy i białko
na 2 dni przed porodem zmienić wysciołkę a potem zostawić zwierzę w zupełnym spokoju tylko podawać pokarm.
Poród
W czasie porodu należy nadal zostawić samicę w zupełnym spokoju i nie zaglądać do klatki. Jeżeli samica nie będzie miała spokoju może się zdażyć, ze zje młode. Kanibalizm może mieć rownież inne przyczyny: za dużo porodów (max 6 na jedną samicę) Za krótka przerwa pomiędzy porodami (minimum 6 tygodni). Niedobór białka w czasie ciąży lub za młoda samica. Także nieżywe i bardzo słabe młode zostają zjedzone.Czasami poród mimo objawów ciąży nie występuje albo ilość urodzonych młodych i objętość ciała samicy wskazują na to, że część młodych pozostała w macicy. Należy udać się jak najszybciej do weterynarza, żeby zrobił cesarskie cięcie. W przeciwnym wypadku płody zgniją w macicy i chomiczka umrze wskutek ogólnego zakażenia organizmu.
Wychowanie młodych
Codziennie wieczorem powinno się przeprowadzać kontrolę gniazda by ewentualnie usunąć nieżywe malenstwa, jeżeli zachodzi tego potrzeba. W żadnym wypadku nie robić tego w obecnośći samicy i nie ręką. Samicę wywabić smakołykiem, a usunięcie przeprowadzić jakimś przedmiotem pochodzącym z klatki np. kawałkiem czystego , wygotowanego i osuszonego, patyka, służącego chomikom do zabawy. Malenstwa są gołe i slepe i całkowicie zdane na opiekę matki, która je karmi, myje i zanosi z powrotem do gniazda, jeżeli wypadną. Po 5 dniach młode zaczynają jeść pokarm inny niż mleko matki, i pokrywają się lekkim puszkiem. Po 10 dniach otwierają im się oczy. Po 14 dniach podejmują pierwsze wyprawy poza gniazdo. Po 21 dniach mlode stają się całkowicie samodzielne. W tym okresie trzeba szczególnie dobrze zabezpieczyć klatkę przed ucieczką młodych chomików. Odległość między prętami klatki nie powinna wynosić więcej niż 0,5 cm, a wszelkie szpary miedzy dzwiczkami i w rogach klatki należy uszczelnić dodatkowo drutem Nie należy ich jednak za wcześnie oddzielać od matki bo mogą zachorować na chorobę mokrego ogona. Najwcześniej w wieku 6 tyg. można je oddać nowym opiekunom.
O chomikach: choroby,pielęgnacja,jakie chomik mogą być razem tej samej rasy.
Cy można myć chomiki
1.Chomików nie wolno kapać ani moczyć wodą!!! Chomiki same dbają o chigiene jak i koty i dlatego niewolno ich myć.Maja małe płuca i dlanich takie kąpanie jest śmiertelne.Chomiki jak i mysze czy szczury nie lubią wody i niepowinno ich się myć.Czy obcina się chomikom paznokcie
2.Chomiki powinny ocierać sobie paznokcie o wapień lub o drzewo.Jerzeli nie robią tego i mają długie zaokrąglane paznokcie to trzeba im je obciąć.Jest to trudne bo sama musiałam obciąć ,jerzeli im nieobetniemy zaczną się zaokrąglać i zaczną im się wbijąć w stopki zacznie ich to strasznei boleć i niebędom mogły chodzić.Mój chomik zacioł się paznikciem przy myciu i ma teraz strupa.Jerzeli nie dacie rady obciąć pujdzcie z tym do weterynaż będzie to kosztować ok 10-25 zł zalerzy do kogo pujdziecie czy jest drogi lub tani.
Choroby chomików
3. Oto najczęściej spotykane objawy chorób (objawy, przyczyny i leczenie znajdziesz w tabelce poniżej): Mokra okolica odbytu jest objawem silnej biegunki albo choroby mokrego ogona.Częste drapanie, kichanie, krwawienie z nosa może być objawem alergii na ściółkę.Kichanie i wydzielina z nosa - są przeważnie objawem przeziębienia. Uwaga, chomik może się zarazić przeziębieniem od człowieka. Najpierw wielogodzinne mróżenie oczu, pózniej sklejanie się powiek, łzawienie, zaczerwienie oka, wydzielina ropna - wskazują na infekcję oka, nie leczona szybko antybiotykami infekcja oka przerzuca się na cały oczodół, a pózniej do mózgu. Konieczne jest zakraplanie do oczu 3-4 razy dziennie kropli o nazwie Gentamicin (0,3%, na receptę). Ciężki oddech, odgłosy gwizdania, "pukania" przy oddychaniu wskazują na zapalenie płuc lub górnych dróg oddechowych. Brak apetytu może między innymi wskazywać na przerost zębów. Jedynym ratunkiem jest ich przycięcie przez weterynarza.Nowotwor: zewnętrzny, np rak piersi, może zostać zoperowany pod narkozą przez weterynarza. Jeżeli chomik kuleje, ciągnie za sobą jedną nogę jest to prawdopodobnie złamanie. Należy mu ograniczyć ruch (wyjąc karuzelkę i drabinki) przez najbliższe 3 tyg. Mój chomik złamał sobie nogę na metalowej, wolnostojącej karuzelce. Takie karuzelki są bardzo niebezbieczne, bo mogą odciąć konczynę.Latem, w czasie upałów, chomik leżący płasko, bezwładnie na podłodze klatki cierpi najprawdopodobniej na przegrzanie występujące często u starych chomikow. Pomagają na to infuzje pływu fizjologicznego (zastrzyki podskórne) przeprowadzone przez weterynarza.
Szczegółowy spis chorób (objawy, przyczyny i leczenie)
1.Alergia 2.Choroba mokrego ogona 3.Choroby układu nerwowego 4.Ektoparazytoza 5.Grzybica 6.Choroby dróg moczowych7.Infekcja oczuInfekcja uszuInfekcje skórne8.Niedobory pokarmowe9.Nużyca10.Odwodnienie11.Powikłania ciąży i porodu12.Przerost zębow13.Przechłodzenie14.Przegrzanie
Jak łączyć chomiki
Trzymanie chomików - lepiej osobno niż razem.
1.Chomiki syryjskie - tylko pojedyńczo:
Chomiki syryjskie muszą być chodowane pojedyńczo. Samica toleruje samca tylko w czasie rui. Choć chomiki syryjskie lubią samotność, nie znaczy to, że nie należy się nimi zajmować. Pozostawione same sobie w klatce, bez możliwosci wybiegu i zabawy, szybko umierają.Chomiki syryjskie żyją też na wolności samotnie, tylko w trakcie rui samiec i samica przebywają razem, ale szybko się rozdzielają. Samice żyją tylko krótki okres czasu z młodymi.
2.Chomiki dżungarskie - można trzymać razem:
Chomiki dżungarskie można trzymać parami pod warunkiem, że jest to rodzeństwo z tego samego rzutu albo gdy połączyło się dwa chomiki w młodym wieku. Jeżeli je się rozdzieli chociażby na parę godzin, może zabraknąć najważniejszego znaku rozpoznawczego: zapachu i chomiki zaczną się gryzć. Ale nawet jeżeli rodzeństwo nigdy nie było rozłączone, to może dojść do kłótni. Dominujący chomik zacznie zabierać słabszemu jedzenie i wypędzać go z gniazda.
Dobra rada: jeżeli ma się kilka chomików najlepiej trzymać je w osobnych klatkach. Jeżeli chce się rozmnożyć chomiki (patrz rozmnażanie) to należy umieścić samicę w klatce samca i obserwować. Jeżeli samica zachowa się agresywnie wobec samca, należy je natychmiast rozłączyć.
3.Chomiki Roborowskiego - tylko razem:
Chomiki Roborowskiego żyją na wolności w małych grupach. Hodowane czują się dobrze jeżeli mają towarzysza. UWAGA !!! niektóre samce bywają agresywne wobec innych samców - takiego osobnika można trzymać tylko z samicą albo oddzielnie (patrz historia o Kudłatym, Orzeszku i Pędzelku).
Subskrybuj:
Posty (Atom)